Drewno jest surowcem niezwykle cenionym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wybieraliśmy je chętnie na nasze posadzki, ale wraz z nadchodzącymi trendami sytuacja uległa zmianie. Parkiety zostały zastąpione panelami lub płytkami. Aktualnie jednak obserwujemy powracający trend, który został zdominowany przez naturalne rozwiązania. Oczywiście inwestycja drewnianą podłogę wiąże się ze sporym nakładem finansowym. Niejednokrotnie również jesteśmy właścicielami wieloletniego parkietu lub drewnianej posadzki, które z czasem straciły swój świetny wygląd. Wtedy stajemy przed dylematem: warto odnowić drewnianą podłogę, czy być może powinniśmy ją zakryć innym rozwiązaniem? W dzisiejszym tekście zastanowimy się nad renowacją posadzki wykonanej z drewna. Czy naprawdę warto się na to zdecydować?
Na czym polega renowacja parkietu?
Wspomnieliśmy już o tym, że drewniane podłogi są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie, ale niejednokrotnie sporo kosztują. Ponadto właściciele tego typu rozwiązań z pewnością zgodzą się z faktem, że po kilkunastu latach eksploatacji drewno traci swój doskonały i świeży wygląd. Istotne jest jednak to, że taką podłogę możemy poddawać renowacji. Najczęściej w tym celu decydujemy się na cyklinowanie, a później posadzkę wykańczamy przy użyciu lakieru, farby, bejcy.
Niewątpliwie drewno posiada sporo zalet, dlatego w sytuacji, kiedy ulegnie ono zniszczeniu, cyklinowanie okazuje się świetnym rozwiązaniem. Znów przywrócimy mu przyjemne dotyk, jego elegancję, świeży wygląd, dzięki czemu znów stanie się ozdobą naszego domostwa. Ponadto są fakt, że możemy je poddawać renowacji, przemawia za jego wyborem na nasze posadzki. Właściwości renowacyjne wynikają z budowy drewna, dzięki czemu możemy odsłonić kilka jego warstw. Oznacza to więc, że nawet stara, matowa i z pozoru nieatrakcyjna podłoga drewniana przy użyciu cykliniarki może wyglądać naprawdę świetnie.
Czym jest cyklinowanie?
Wspomnieliśmy już o tym, że cyklinowanie podłogi odbywa się przy użyciu specjalnej maszyny, którą nazywamy cykliniarką. Drewno w tym procesie poddajemy szlifowaniu. Najpierw dochodzi do zdarcia wierzchniej warstwy drewna i powłoki zabezpieczającej, a dodatkowo należy liczyć się z tym, że na etapie renowacji ścieramy także około jednego do dwóch milimetrów drewnianej posadzki, by tym samym pozbawić ją niedoskonałości takich jak zabrudzenia, wgniecenia, zarysowania, czy nawet przebarwienia. Tak wykonana praca sprawia, że stara podłoga odzyska swój dawny blask i znów będzie doskonale prezentowała się przez długie lata.
Jakie są zalety cyklinowania?
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że cyklinowanie możemy poddawać tylko i wyłącznie drewnianą posadzkę. Pozwala ono na nadanie podłodze nowego i atrakcyjnego wyglądu. Należy również zwrócić uwagę na stan techniczny drewna, ale w zdecydowanej większości nawet stale posadzki możemy odnowić w ten sposób. Wśród zalet możemy wymienić między innymi fakt, że tego typu praca renowacyjna można wykonać samodzielnie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania fachowcem. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wszystkie działania zostały wykonane poprawnie i nie dojdzie do uszkodzenia drewna. Dodatkowo możemy liczyć na kompleksowe usługi związane z zabezpieczeniem posadzki i przede wszystkim sprawnym działaniem. Oczywiście kolejną zaletą cyklinowania jest również fakt, że będzie to znacznie niższy koszt w porównaniu do nowego parkietu, który chcielibyśmy zastąpić starym drewnem. Naturalnie cyklinowanie możemy wykonać także na schodach, listwach przypodłogowych czy innych powierzchniach drewnianych. Cyklinowanie podłogi sprawia, że otrzymamy podłogę bez wgnieceń, uda się ją całkowicie wygładzić, wyrównać i pozbawić przebarwień. Możliwe jest nawet nadanie naszej posadzce nowego wyglądu. Jeżeli również chcemy zmienić wygląd naszej podłogi, po cyklinowaniu warto wybrać interesujący nas rodzaj zabezpieczenia drewna. Do dyspozycji mamy oleje, lakier, farby. Podstawową zaletą cyklinowania jednak jest fakt, że stara drewniana podłoga będzie wyglądała zupełnie jak nowa. Niewątpliwie warto zdecydować się na taki zabieg.
Podsumowanie
W naszej ocenie warto zdecydować się na cyklinowanie podłogi. Ten zabieg renowacyjny posiada szereg zalet, który omówiliśmy. Wszyscy ci, którzy chcą przywrócić swoje drewnianej posadzce świeży wygląd i cieszyć się nią przez kolejne długie lata, powinni odpowiednio zaplanować prace renowacyjne. Oczywiście należy pamiętać o tym, że na czas odświeżania naszej posadzki należy opróżnić wszystkie pomieszczenia, w których prowadzone będą prace.